יום שבת, 2 ביוני 2012

Blue Jeans, White Shirt...

אם אתם עוקבים אחרי הבלוג אתם בטח שמים לב שאני מאוד אוהבת את לאנה דל ריי. הבחורה הזו יכולה לשיר את דפי זהב ולא ממש יהיה לי אכפת. הסינגל החדש שלה (יחסית) הוא Blue Jeans, וגם הוא נוגע בכל התחומים שמאפיינים את יצירתה של דל ריי - אהבה, סקס, מוות. הכל נראה לי כל כך טוטאלי אצלה, נראה שאין תחומים אפורים, אם עושים משהו אז עושים אותו עד הסוף.

לאנה דל ריי (ווג בריטניה, מרץ 2012)

המלודיה והמקצב ברקע מהפנטים, ה-phrasing של דל ריי קצר וחד, חצי דיבור-חצי שירה. כמו בכל שיר של דל ריי היא מספרת סיפור, אבל הזרימה של השיר לא גורמת לי לחשוב שאני נמצאת בפסטיבל מספרי סיפורים, אם אתם מבינים למה אני מתכוונת. המילים הן לא שירה, הן מאוד פשוטות ויומיומיות אבל זו כנראה הדרך הכי טובה להעביר סיפורים פשוטים, כמו בפזמון:


I will love you till the end of time
I would wait a million years
Promise you'll remember that you're mine
Baby can you see through the tears?
Love you more
Than those bitches before
Say you'll remember, oh baby, say you'll remember
I will love you till the end of time


השיר הזה מבחינתי שם את דל ריי בפאזה משל עצמה, אי אפשר לקטלג או להכניס לתבנית את המוזיקה שהיא עושה, אין פה cookie cutter music, יש פה מיקס של המון סגנונות ואיכשהו הם משתלבים באלכימיה לא ברורה. וכשזה עובד, כמו בשיר הזה או ב-Born To Die, זה זהב טהור.

אני חייבת לדבר גם על הקליפ שמתלווה לשיר - במקרה הזה הקליפ הוא לא רק כלי ריק שבא לתת ערך ויזואלי רדוד אלא הוא מפיח בשיר חיים ומגלם את רוח השיר. הבמאי הצרפתי Yoann Lemoine (תסלחו לי שאני לא יודעת להעביר את זה לעברית בצורה אמינה, כן?) שביים גם את הקליפ ל-Born To Die (וגם את Teenage Dream של קייטי פרי) משתמש פה בצילום שחור-לבן שנותן את מנת הדרמה הנחוצה לעמוד מול השיר ובנוסף הוא משתמש במדיה של המים בצורה מאוד אינטיליגנטית והאסתטיקה הכוללת של הקליפ מעבירה היטב את הכוונה של דל ריי. 


נראה לי ששמעתי את השיר הזה לפחות 10 פעמים בזמן שכתבתי את הפוסט, וכל פעם מצאתי בו משהו חדש שריתק אותי, אני מקווה שגם אם אתם לא מתים על דל ריי, תנסו לתת לשיר הזה צ'אנס, ולכן החלטתי לחרוג ממנהגי ולהציע את השיר הזה להורדה בבלוג. השיר יהיה זמין לחודש בדיוק מיום פרסום הפוסט ואז אני מוחקת אותו מהשרת. Get it while you can.

Lana Del Rey - Blue Jeans

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה